8-12 YAŞ ARASI ÇOCUK BAKICILIĞI İŞİ NASIL YAPILIR?

8-12 YAŞ ARASI ÇOCUK BAKICILIĞI İŞİ NASIL YAPILIR?

Harika bir çocuk bakıcısı olmanız için ve daha da büyük çocuk bakıcılığı işleri elde edebilmek için atmanız gereken 13 adım.

Cep harçlığınız artık size yetmiyor mu? Aileniz sorumluluk almanız ve bir işe girmeniz gerektiğini mi düşünüyor? Çocuk bakıcılığı bir cevap olabilir.

Çocuk bakıcılığı harika bir iştir – özellikle gençler için. Çocuklara bakarak ve onlarla oynayarak hızlı bir şekilde para kazanabilirsiniz. Büyük ihtimalle daha önce kardeşinize ya da kuzeninize bakmışsınızdır. Neden aynı şeyi para kazanmak için yapmayasınız?

Çocuk bakıcılığı her ne kadar eğlenceli olsa da bunun eğlenmekle ilgili olmadığını aklınızda bulundurmanız gerekir. Eninde sonunda çocuk bakıcılığı, bir çocuk bakımı mesleğidir – size işe alan anne-babalar çocuklarına güvenir bu yüzden bu işi ciddiye almalısınız.

1. Programınızı Kontrol Edin

Çocuk bakıcılığını düşünmeden önce, programınızı gözden geçirin. Çocuk bakıcılığına uygun mu? Haftanın yedi günü, sabahtan akşama kadar ders dışı etkinlikleriniz varsa, bunun ailelere pek bir faydası olmayacaktır. Zaman ve çocuk bakıcılığı konusunda özgürseniz, ancak o zaman ailelere net ve doğru bir program sağlayabilirsiniz.

2. Çocuk Bakımı ve Güvenliğini Öğrenin

Çocuk bakıcılığı işinin inceliklerini öğrenmenize yardımcı olacak dersler alabilirsiniz. Tüm uzmanlar potansiyel çocuk bakıcılarına, çocuk bakıcılığı ve ilk yardım eğitimi almayı öneriyor. Bu kurslar, genellikle kısa ve ucuzdur bu nedenle kesinlikle buna değecektir!

Çevrenizde bu kursları veren birçok halk eğitim ve hastane gibi kuruluş vardır.

Ders almanın diğer bir artısı nedir? Bir çocuk bakıcısı olarak çok daha fazla para kazanabilirsiniz! Anne-babaların %80’i çocuk bakıcılığı yapacak kişinin ilk yardım ya da çocuk bakıcılığı sertifikası varsa daha fazla maaş veriyor.

3. Güvenlik Kontrolü Yapın

Çünkü çocuk bakarken güvenlik çok önemlidir, bu size iki adım öne çıkarır!

Çocuk bakıcılığı işini düşünmeden önce, aşağıdaki gibi acil durumlarda neler yapabileceğinizi bilmelisiniz:

  • Çocuk tıkandığında
  • Çocuk bir tarafını kestiğinde
  • Bisikletten düşüp başını vurduğunda
  • Evde kilitli kaldığınızda
  • Yangın çıktığında
  • Eve hırsız girdiğinde
  • Çocuk kaçtığında

4. Yavaşça Başlayın

Bir yabancının çocuğuna bakma işine öylece atlayamazsınız. Bir özgeçmiş oluşturmak ve gerçek çocuklarla pratik yapmak için yakınlarınızın çocuklarına bakmayı teklif edin. Eğer bu işte yeniyseniz, ilk başta bir yetişkin gözetiminde olmayı tercih edebilirsiniz, ardından gerçek bir çocuk bakıcılığı işine başvurabilirsiniz.

5. Maaşınızı Belirleyin

En önemli şey: para. Çocuk bakıcılığından ne kadar para kazanmalısınız?

Bazı aileler gerçekten düşük miktarlar vermek isteyebilir – bu miktarlar 20 yıl önceydi. Bu tuzağa düşmeyin. Eğer sorumluluk sahibi, deneyimli ve eğitimliyseniz daha fazlasını isteyebilirsiniz.

Maaşınız baktığınız çocuk sayısına, yaş aralıklarına, boş vakitlerinizde ya da gece bakıcılığı yapmanıza göre değişir.

Karar yeteneğinizi kullanın ve maaşınızı belirlemek için anne-babanızla ya da güvenilir bir yetişkinle konuşun. Ailenizle görüşebilirsiniz, bu başlangıçta kafanızda bir fiyat oluşmasına yardımcı olur.

6. Haberi Yayın

Artık başlamaya hazırsınız, çocuk bakıcılığı için tek ihtiyacınız olan çocuk. Arkadaşlarınıza, ailenize ve komşularınıza çocuk bakmak istediğinizi bildirin. Market, kütüphane ve çocuk doktorunun ofisi gibi anne-babaların sıklıkla uğradıkları yerlere ilan yapıştırın.

Tanıdığınız ve güvendiğiniz tüm yetişkinlere çocuk bakmak istediğinizi söyleyin.

Ayrıca Teyzesizsiniz.com adresinden de çocuk bakıcılığı işi bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak hesap oluşturup iş başvurusu yapın.

7. Güvenli Bir Şekilde Görüşme Yapın

İş bulduğunuzda, anne-babalar telefonda ya da yüz yüze sizinle görüşmek isteyecektir. Tanımadığınız biriyle konuşmadan önce, kendi anne-babanızın isle ilgili tüm detayları bildiğinden emin olun. Garip bir şeyler hissettiğinizde, bunu büyüklerinizle paylaşın. Güvende olamaya da ihtiyacınız var!

Bir aileyle görüşmeye gittiğinizde, görüşmenin ne zaman, nerede planlandığını ailenize bildirin. Size görüşmenin yapılacağı yere bırakmalarını isteyin.

8. Aktiviteleri Planlayın

Çocuk bakıcılığı işine başladıktan sonra da her şey bitmiyor. Çocukları eğlendirmek için onlarla neler yapabileceğinizi düşünün.

Anne-babaya çocuklarının zamanın çoğunu hangi aktiviteyle geçirmekten zevk aldıklarını sorun, böyle hazırlıklı olursunuz. Planladığınız aktivitelerin bakacağınız çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olup olmadığını kontrol edin.

Sonra da bu aktiviteleri aileyle paylaşın. Aileyi her zaman bilgilendirin. Aktiviteler için işe birkaç öneriyle gidin ya da yanınızda çocuklara okuyabileceğiniz kitap getirin. Aileye bunların çocukları için eğlenceli olup olmayacağını sorduğunuzdan emin olun.

9. Hızlı Olun

İşe zamanında giderek ne kadar profesyonel olduğunuzu onlara gösterin. Bu ailenin programına saygılı ve sizin de güvenilir olduğunuzu gösterir. Eğer futbol maçı birkaç dakika geç başlayacaksa, aileyi arayıp bilgi verdiğinizden emin olun.

Hiçbir şeyi son dakika iptal etmeyin. Bu gibi şeyler anne-babalar arasında hızlıca yayılır ve çocuk bakıcılığı kariyerinize veda etmek zorunda kalabilirsiniz.

10. Telefonunuzu Uzaklaştırın

Çocuklar kolaylıkla tehlikeli ya da ölümcül durumlara düşebilirler, bu nedenle bir çocuk bakıcısı hiçbir zaman görev başındayken mesajlaşmakla, Facebook, Instagramda gezmekle meşgul olmamalıdır.

Arkadaşlarınız çalışıyor olduğunuzdan dolayı onlara geç cevap vermenizi anlayacaktır.

Çocuklar uyuduğunda ve ev biraz daha sessizleştiğinde özgürsünüz. Fakat bilgisayar, telefon ya da televizyonda vakit geçirmeden önce anne-babadan izin aldığınızdan emin olun. Tetikte, dikkatli ve sessiz olun, çocukları uyandırmak istemezsiniz!

11. Temiz Olun

Uzmanlara göre anne-babaları etkilemek istiyorsanız, evden ayrılmadan önce etrafı toplayın. Bu gerçekten ne kadar sorumluluk sahibi olduğunuzu gösterir. Legolarla uğraşırken ev biraz dağıldıysa, tüm oyuncakları topladığınızdan emin olun.

12. Biraz İleri Gidin

Anne-babanın sizi tekrar arayacağından nasıl emin olursunuz? Organize olarak. Anne-babalara çocuklarla nasıl zaman geçirdiğinizi, neye ihtiyaçları olduğunu ya da bilmek istediklerini anlatın.

Anne-babalar genellikle olumlu bir tutum sergilediğinizde ya da kurallara uyduğunuzda kendilerini belli ederler. Eğer aksini yaparsanız anne-babaları ve çocukları altüst edebilirsiniz. Bununla birlikte, anne-babaların çocuklara söyledikleri şeyi tekrarlayarak, planladığınız aktiviteleri göstererek ya da ileriki aktiviteler içi fikirler sunarak işinizle ilgilendiğinizi onlara gösterebilirsiniz, bunlar zorla yapılan şeyler değildir, içten gelir.

13. Mükemmel Olmaya Çalışmayın

Ne kadar hazırlıklı olduğunuzun bir önemi yok, çocuk bakıcılığı kolay değildir. Elleriniz arasında ufacık bir hayat var ve siz aileyi memnun etmek zorundasınız.

Zamanla öğreneceksiniz ki çocuk bakıcılığı konusunda hiçbir zaman %100 mükemmel olamayacaksınız.  Her zaman brokoli pişiremezsiniz, her problemi anında çözemezsiniz ya da oyun için her zaman bir fikir üretemezsiniz. Tüm bu aksaklıklarla beraber iyi bir çocuk bakıcısı olacağınızı unutmayın. Çocuklar söz konusu olduğunda güven her zaman daha çok işe yarar!

Bir önceki yazımız olan YAZIN ÇOCUKLARINIZLA YAPABİLECEĞİNİZ 70 EĞLENCELİ ŞEY başlıklı makalemizde Çocuk, Teyzesizsiniz ve yaz aktiviteleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*