20 MADDEDE EVDEKİ TEMİZLİK LİSTENİZ

20 MADDEDE EVDEKİ TEMİZLİK LİSTENİZ

Evinizi baştan sona tertemiz yapacak 20 şey.
Işıl ışıl ışıldayan mutfağınız yağlandıysa ya da çocuğunuz tozla resim çiziyorsa, parlatılacak yerleri temizlemek için profesyonel bir yardım almanın zamanı gelmiş demektir.
“Evinizin temiz ve düzenli olması hayatınızı dolu dolu yaşamanıza müsaade eder, stresi azaltıp verimliliğinizi arttırır.“
Tek seferlik derin temizlik için bir temizlik şirketiyle anlaşsanız ya da düzenli temizlikçinizden yardım kılavuzluğunu isteseniz bile önemli olan temizlenmiş olmasını umduğunuz tüm bölgelerin bilinmesidir ki bu bölgeleri unutmak çok kolay. Evinizi ne kadar az maliyetle tertemiz etseniz o kadar iyi. Bu listeyi de adım atmak için kullanabilirsiniz.

Mutfak

1. Buzdolabı:

Son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri atın ve rafları baştan aşağı silin. Geçmek bilmeyen kokuları engellemek için keskin kokulu temizleyicilerle beraber suyun içine karbonat karışımını kullanın.

2. Fırın ve Ocak:

Davlumbazın yağ tutan yerini temizlemeyi unutmayın, kalıntıların kolayca biriktiği bölgedir. Ve fırını kolayca temizlemek için ocağı kullanmayı düşünmediğiniz bir gün sprey fırın temizleyiciyi bir gece ocakta bekletin. Ertesi gün bütün yapışmış ve yanmış kalıntılar kolayca çıkacaktır.

3. Mikrodalga:

Ağır temizleyiciler kullanmak yerine küçük bir bardakta su ve limon suyu karışımını iki veya üç sefer yüksek seviyede mikrodalganın içinde çalıştırın. Buharı yapışmış yemek artıklarını yumuşatacaktır. Ardından silin.

4. Sayaç:

Sayaçları temizlerken, cihaz ve dolaplar üzerindeki yemek artıkları, parmak izleri, toz ve yağı silmek için kağıt havlu veya bez kullanın.

5. Elektronik Aletler:

Her zaman açıkta kullanılan elektronik aletler mutfak temizliğinde gözden kaçabilir. Kahve makineleri, cezveler, meyve sıkacağı, blender ve tost makineleri tozu tutar bu yüzden nemli bir kağıt havluyla silinmelidirler.

6. Mutfak Dolapları:

Dolapların içi, dışı ve üstünün temizlenmiş olduğundan emin olun. Her zaman en üst raftan başlayarak silin.

7. Zemin:

Farklı şekildeki zeminler farklı şekillerde temizlenmelidir. Muşambayı temizlemenin en iyi yolu elma sirkesi, ph seviyesi yüksek temizleyiciler ise aşındırmaya meyilli olduğundan zemine zarar verir. Zemininiz laminat ise vileda gibi kuru paspas kullanın veya nemli sünger bir paspas ve sıcak su ile temizleyin. Çok fazla su laminat zemine zararlı olacağından paspasın suyu iyi çekmesi önemli. Daha derin temizlik için laminat zemin temizleyicinize dört damla amonyak damlatın. Ağaç zeminler beyaz sirke ve su ile temizlenebilir.

Banyo

8. Ayna:

Kalıntıları silin ve iz bırakmadığından emin olun ya da sayaçlara püskürtülen spreyi kullanın.

9. Lavabo ve Küvetler:

Lavabo ve küvetleri temizlemek için köpük temizleyici kullanın daha kolay temizlik için köpük temizleyici uygulayacağınız yeri önceden ıslatın.

10. Tuvalet:

Daha az çalışarak tuvaletleri temizlemenin doğal bir yolu, çeyrek fincan karbonatı yıkamadan önce klozete dökmektir. Yaklaşık 15-20 dakika içinde geri gelin ve durulamadan önce klozeti hızlıca fırçalayın.

11. Yerler:

Fayansları parlak tutmak, kalıntıları ve küf birikimini önlemek için süpürdükten sonra limon yağıyla silerek temizleyin ve zeminin kurumasını bekleyin. Fayans aralarını temizlemek için
toz oksijen ve çamaşır suyunu su ile karıştırın. Zehirli değildir ve kötü gaz yaymaz.

Yatak Odaları ve Yaşam Alanları

12. Mobilya Altları:

Toz ve saçın biriktiği yatak, kanepe ve şifonyer altlarını elektrikli süpürge ile süpürün, düzenli temizlendikten sonra sıkça birikmezler. Uzak köşelere ulaşmak için süpürge aparatı kullanın.

13. Perde ve Panjur:

Süpürge aparatı perde ve panjurları temizlemek için oldukça kullanışlıdır veya tozu hızlıca toplamak için tek kullanımlık bez kullanılabilir.

14. Abajur ve Televizyonlar:

İnsanlar toz ve kiri oldukça çeken abajur ve televizyonları unutmaya meyillidir. Temizlemek için mikrofiber bez veya süpürge aparatı kullanmadan önce kapattığınızdan emin olun.

Çamaşırlık

15. Çamaşır Yıkama-Kurutma Makinesi:

Ne kadar dikkat ederseniz edin deterjanlar her zaman dökülür. Çamaşır yıkama ve kurutma makinalarının üst ve yanlarını temizlediğinizden emin olun. İplik tiftiği tuzakları düzenli olarak temizlenmelidir.
Evinizin Geneli

16. Pencereler:

Pencerelerinizin iç kısmını yılda en az iki ve dış kısmını yılda en az bir kez temizlemelisiniz. Eğer polen ve dumanın çokça bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız düzenli olarak daha sık yapmalısınız. Pencere pervazlarını ve eşiklerini temizlediğinizden emin olun.

17. Havalandırmalar:

Havalandırmalarınızı sıkça temizleyin yoksa toz birikmeye başlar ve filtreleri yılda iki kez değiştirin. Hava filtrelerini sadece kontrol etmek değil aynı zamanda temizlediğinizde evdeki toz miktarını azaltmış olursunuz. Fakat alerjenler aileleri nezleden korumaya da yardımcı olur.

18. Tavan Fanları ve Köşeler:

Tavan fanları ve köşeler gibi erişmesi zor olan yerler için süpürge aparatı kullanın. Tavan fanları sıkça unutulur bu yüzden çok fazla toz tutmaya meyillidir. Zemin ve fan köşeleri örümcekleri çeker ve akabinde ağ oluşturur bu da daha fazla toz demektir.

19. Kapılar:

El izleri kapıların düz yüzeylerinde birikir ayrıca üzerinde ve etrafında toz ve kir yerleşmesine meyillidir.

20. Zemin:

Son adım olarak süpürme ve paspas temizlik işlemi boyunca yerde gezen tozun ve kiri toplar.

Bir önceki yazımız olan TEMİZLİK İÇİN DOĞAL DEZENFEKTAN SEÇENEKLERİ başlıklı makalemizde Ev Temizliği ve Temizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*