18 MUTFAK TEMİZLİĞİ HİLESİ

18 MUTFAK TEMİZLİĞİ HİLESİ

Mutfağınızdaki zorlu kirleri nasıl temizleyeceğinizi keşfedin ve pırıl pırıl yapın!
Tencere ve tavalardan yemek artıklarını nasıl temizleyeceğiniz konusunda bir fikriniz yok mu? Nasıl yapılacağınız biliyorsanız her şey kolaydır! Ve temizlik ürünlerine binlerce para harcamadan işi bitirin. Karbonat ve sirke ile çoğu şeyi temizleyebilirsiniz!

Aşağıda neredeyse mutfağınızdaki her şeyi temizleyecek 18 kolay ve hızlı temizlik hilesi var:

Mikrodalganın İçi

Limon suyunu ya da beyaz sirkeyi buharlaştırın. Buharın oturmasını bekleyin, ardından her yerini silin. Buhardaki asit yemek kalıntılarını sökecektir.

Yağlı Pişirme Kapları

Yağlı kaplar için karbonat ve oksijenli su kullanın. Karbonatı serpin, biraz oksijenli su dökün, biraz daha karbonat serpin ve en az iki saat bekletin. Ardından, kolayca temizleyebilirsiniz!

Fırın

Her mutfaktaki favori temizleme yerlerinden biri fırındır. İnatçı ve yağlı kirleri ovalamak fırının içinde olunca oldukça zordur. Fırının yüzeyine biraz amonyak ve bulaşık deterjanı dökün ve üstüne kaynamış su ekleyin. Bir gece bekletin. Sabah kirleri kolayca temizleyin.

Tost Makinesinin Üstündeki Erimiş Plastik

Çıkarmak için 45 derecelik açıyla keskin kenarlı bir jilet kullanın.

Waffle Makinesi

Peçeteye sarılmış bir bıçak yüzeyi çizmeden kalıntıları söker.

Kahve Makinesi

Sisteme suyla karıştırılmış beyaz sirke koyup çalıştırın. Bu işlemi iki kez tekrarlayın. Buz küpü ve tuzla dikkatlice ovalayın.

Nem Cihazı

Sisteme beyaz sirke koyup çalıştırın. Havada sirke kokusu oluşunca, kapatın ve bir gece bekletin, böylece asit bakterileri öldürecektir. Sabah, sisteme su ekleyip havadaki sirke kokusu gidene kadar çalıştırın.

Paslanmak Çelik Üzerindeki Parmak İzleri

Paslanmaz çelik üzerindeki parmak izlerinin sebebi oksitleyici olmalarıdır. Yüzeyi karbonatla ovalayın ve durulayın. Mikrofiber bez kullanarak temiz tutun.

Fayans Aralarından Taşan Harç

Eski bir diş fırçası kullanın, oksijenli su ve boraks macunuyla ovalayın.

Mutfak Duvarları

Yağı ve yağlanmayı bitiren alkol ve eski bir bezle yemek yağı olan duvarlarınızı silin. Parlayıncaya kadar yapın. Bu biraz uzun sürerse, alkolü karbonatla karıştırabilirsiniz, alkol yağı söker, karbonat da yüzeydeki kirleri temizler.

Halı Lekeleri

Lekeyi sodayla hafifçe silin. Eğer bu işe yaramazsa, sprey oksijenli su ve normal suyu karıştırın ardından temiz bir bezle silin.

Mutfak Çöpü

Dışarı çıkartın ve hortumla su püskürtün, tercihen kokusu çıkmaya başlamadan önce, dışarıda kurumaya bırakın. Su püskürtmeden önce kirli kutuya karbonat uygulayın.

Lekeli Tava Altları

Tuz, boraks ve karbonat karışımını süngerle kullanın.

Lekeli Tezgahlar

Beyazlatıcı diş macunuyla tezgahtaki lekeleri ovalayın.

Demir-Döküm Tencere

Sabun kullanmayın! Tencereyi suda ıslatın, ardından temizleyiciyle ovalayın. Zorlu bölgeleri plastik süngerle temizlemek de işe yarar.

Ayna & Camlar

Lekesiz temizleme için, gözlük camı temizleme bezi gibi örgü mikrofiber bez kullanın.

Aspiratör

Çoğu boyalı mutfak yüzeylerini temizlemek zordur. Yağ yağ ile savaşır ve mikrofiber bezin ya da kağıt havlunun üzerine birkaç damla yağ dökün ve ovalayın.

Yüzeyler

Paslanmaz aletler, mutfak tezgahı, masalar, duvarlar hatta mutfak lavabolarının yüzeyini çizmeden ve kalıntı bırakmadan temizlemek için cam elyaflı sünger kullanın.

Diğer zorlu yüzeyleri nasıl temizleyeceğinizi merak ediyor musunuz? Ufacık bir bilim bile uzun zaman alır. Hile neyi temizleyeceğinizi ve temizlemek için ne yapmanız gerektiğini bilmektir. Mesela, alkol yağı söker ve limon suyu ise lekeleri söker. Basit bir şekilde bilimi uygularsınız!

Bir önceki yazımız olan ZORLU KİRLERİ VE DAĞINIKLIĞI GİDERMEK İÇİN ZEKİCE YÖNTEMLER başlıklı makalemizde Ev Temizliği ve Temizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*